Søndag aften klokken 23.36 modtog politiet flere anmeldelser om høj musik fra en fest på Birkevej i Hørsholm. Musikken var til gene for naboerne, og derfor blev en patrulje sendt til adressen.
Seneste opdateringer fra Nordsjællands Politi på X: Færdselsuheld og musik til ulempe. Her er et uddrag af døgnrapporten. https://t.co/Lg9GPBSYy0
Hver onsdag formiddag inviterer Kokkedal Kirke til "Pusterummet" – en hyggelig kirkecafé, hvor alle er velkomne til at deltage. Her kan man nyde en uformel samtale over en kop kaffe og synge sange fra Højskolesangbogen, akkompagneret af kirkens organist.
En borger i Hørsholm anmeldte klokken 23.03 høj musik på Ådalsvej, som ifølge anmelderen havde stået på i tre år. Opfordringer om at tage festen indendørs efter klokken 23 blev ikke fulgt, og klokken 03.36 var festen stadig i gang.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hørsholm. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Hørsholm.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Hørsholm.
En hændelse i Hørsholm har resulteret i, at en 56-årig kvinde med kognitive udfordringer blev franarret 13.000 kroner. Kvindens bror kontaktede politiet efter, at hun var blevet kontaktet af en mand, der udgav sig for at være fra banken.
En 88-årig kvinde fra Hørsholm blev offer for et kontaktbedrageri, da hun klokken 19.28 ringede til politiet for at anmelde hændelsen. En person, der udgav sig for at være fra kvindens bank, overbeviste hende om at overføre 17.000 kroner.
En ulykke fandt sted i Hørsholm, da en 44-årig mand på cykel blev ramt af en bil. Ulykken skete klokken 13.10 på Vestre Stationsvej i Rungsted Kyst.