Grønlands udforskning har en lang og rig historie, der strækker sig tilbage til 1700-tallet. Denne aften i Kulturhus Trommen kan du høre om de mange videnskabelige ekspeditioner, der har bidraget til vores forståelse af Grønlands natur og kultur. Foredraget vil fokusere på de udfordringer, ekspeditionerne mødte, og de videnskabelige opdagelser, der har haft betydning for Grønlands befolkning og samfund.
Aktuel forskning i Grønlands IndlandsisEfter en kort pause vil foredraget dykke ned i aktuel forskning omkring Indlandsisens afsmeltning. Hør om de mekanismer, der både påvirker og påvirkes af isen, og hvordan disse processer har indflydelse på det globale havniveau. Du vil også få indsigt i landskabet under isen og de bevægelser i undergrunden, der er drevet af isen.
Foredraget streames live fra Aarhus Universitet som en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab", arrangeret af Aarhus Universitet i samarbejde med værter i flere byer og med støtte fra Carlsbergfondet.
For yderligere information om foredraget, billeder og eventuel pladsreservation, kan du besøge denne side. Hvis du ønsker at modtage bonusmateriale og blive informeret om kommende foredrag, kan du tilmelde dig foredragenes nyhedsbrev eller følge dem på sociale medier her.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 11. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Kulturhus Trommen, Bibliotekstorvet 1, 2970 Hørsholm
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her