LAiKA Quartet, en af de nyeste og mest talentfulde strygekvartetter fra Det Kgl. Danske Musikkonservatorium, inviterer til en fortryllende koncert i Høsterkøb Kirke. Publikum kan se frem til at opleve Mozarts lysende "Divertimento i F-dur" og Schuberts dybtfølte "Døden og pigen", der er præget af komponistens egne møder med døden.
Musikalsk inspiration fra filosofiens verdenUd over de klassiske værker byder koncerten også på musik af festivalkomponister, der har hentet inspiration i filosofiens verden. Det bliver en unik oplevelse, hvor musikken vil tage publikum med på en rejse gennem både lyse og mørke toner.
Guidet tur på den idylliske skovkirkegårdInden koncerten kan du deltage i en guidet tur på den idylliske skovkirkegård bag Høsterkøb Kirke. Turen ledes af Morten Meinert Jensen fra Rudersdal Museer og starter kl. 14:00. Det er en oplagt mulighed for at opleve kirkegårdens smukke omgivelser og få et indblik i dens historie.
Praktisk information
Dato: Søndag den 23. august 2026
Tid: Kl. 15:00
Sted: Høsterkøb Kirke, Gøngehusvej 286, 2970 Hørsholm
Entré: 160 kr + evt. gebyr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her