En ny undersøgelse afslører, at blot 1 ud af 10 danske børn hjælper til i køkkenet mere end to gange om ugen, og mindre end halvdelen deltager i madlavningen hver uge. For at vende tendensen lancerer HelloFresh et nyt koncept, “Køkkenhelte”, der testes på Vallerødskolen. I to måneder får de leveret måltidskasser til hjemkundskab og besøg af TV-kokken Hannah Grant.
Børnene på Vallerødskolen kan se frem til nogle spændende madoplevelser i hjemkundskab de næste to måneder. I samarbejde med HelloFresh har skolen netop udrullet et nyt madprojekt, der blev skudt i gang d. 21. februar med besøg af TV-kokken Hannah Grant.
Med initiativet ønsker HelloFresh at sætte fokus på at inkludere børn i madlavning. For der er stadig færre børn i de danske køkkener, viser en ny undersøgelse fra Norstat på vegne af HelloFresh. Under halvdelen af danske børn deltager ved køkkenbordet på ugentlig basis.
Trods den manglende deltagelse mener 87 % af forældrene, at deres børn vil tilegne sig vigtige livskompetencer ved at deltage mere i madlavningen, mens 75 % af respondenterne er enige i, at madlavning bør være en fast del af børns opvækst og dagligdag.
Vallerødskolen får måltidskasser fra HelloFresh og inspiration fra Hannah Grant
For få flere børn i køkkenet og øge deres madglæde har HelloFresh søsat projektet “Køkkenhelte” med to skoler, hvoraf den ene er Vallerødskolen og den anden er Søholmskolen i Jystrup. HelloFresh vil som en del af projektet bidrage til hjemkundskabsundervisningen med måltidskasser i løbet af vinteren og foråret 2025.
Initiativet er allerede kommet godt fra start, hvor Vallerødskolen fredag d. 21. februar fik besøg af tv-kokken og iværksætter Hannah Grant. Hun underviste børnene i madlavning og inspirerede dem til, hvordan de kunne udvikle deres madkundskaber. Det er første gang, at HelloFresh introducerer denne type samarbejder med danske skoler i samarbejde med en lokal kok.
“Børnene på Vallerødskolen var meget begejstrede og udviste stor lyst til at lære mere om råvarer og madspild. Vores børn er vores madkulturs fremtid, og derfor er det enormt vigtigt, at vi har en generation, som er nysgerrig på maden og kan træffe gode valg i køkkenet. Jeg er meget glad for at deltage i et projektet og være med til at sprede madglæde blandt fremtidens køkkenhelte," siger Hannah Grant.
Kristian Hald, adm. direktør, HelloFresh Norden, ser et stort potentiale i at inddrage børnene i madlavningen og fremme deres madkundskaber. Han tilføjer:
"Hjemkundskabsundervisningen er et stærkt sted at inspirere børnene og give dem selvtillid, så de deltager mere aktivt i madlavningen hjemme i husholdningen. Derfor forsøger vi os med forløbet “Køkkenhelte”, fordi vi tror på, at vi kan gøre en forskel for børnenes madglæde, kundskaber og selvtillid," fortæller Kristian Hald.
Mangel på undervisning i madlavning i folkeskolen
Undersøgelsen viser desuden, at der er en generel opfattelse af, at der ikke er nok undervisning i madlavning i folkeskolen.
44 % af forældrene mener, at der mangler mere undervisning i madlavning i skolerne, og kun 27 % mener, at der er tilstrækkelig undervisning. Projektet, “Køkkenhelte”, vil hjælpe med at udfylde det hul ved at give børnene de nødvendige færdigheder og viden til at tage ansvar for deres egen sundhed.
"Vi håber, at vores initiativ vil inspirere familier til at sætte mere fokus på madlavning som en del af børns daglige rutiner. Med måltidskasser sparer man tid og energi på indkøb og forberedelse, hvorfor der forhåbentlig er mere energi til at inddrage børnene i køkkenet," fortæller Kristian Hald, adm. direktør, HelloFresh Norden.
Udover at undervise børnene på Vallerødskolen har Hannah Grant udviklet unikke børnevenlige opskrifter sammen med HelloFresh, der kan findes allerede fra uge 9. Mere information om partnerskabet, måltidskasser og projektet kan findes under Køkkenhelte.